Olimpijczyk z Promnic - Adam
Wojciechowski - wioślarz

 Materiał przygotowany przez Adama Wojciechowskiego

Promnice, luty 2016r.
Nazywam się Adam Wojciechowski mieszkam w Promnicach od 7 lat.
Wybrałem to miejsce do zamieszkania ponieważ jest tu spokojnie i blisko do Poznania. Urodziłem się w Poznaniu i tam zacząłem swoją przygodę
z wioślarstwem - dokładnie w klubie AZS-AWF Poznań.
 
Moi rodzice trenowali wioślarstwo, dlatego też od małego miałem kontakt z tą dyscypliną. Tata jest trenerem wioślarstwa, jego osada zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Ojciec prowadził mnie od początku do końca mojej kariery wioślarskiej.
 
Liczę, że moje dzieci lub chociaż jedno z nich zdecyduje się trenować wioślarstwo lub inny sport wyczynowy. Najstarszy Dominik już ma duże chęci do treningów, średni Mateusz nie ma sprecyzowanych celów sportowych,
a najmłodszy Jasiu jest jeszcze mały.
 
 
 
 Wprawdzie nie zdobyłem medalu na Igrzyskach Olimpijskich, ale miałem szanse o niego walczyć jako reprezentant Polski na Igrzyskach w Atenach w 2004 r., zająłem tam XIII miejsce na dwójce podwójnej wraz z Michałem Jelińskim.
 
 
Dwójka podwójna dla niewtajemniczona jest to osada składająca się z dwóch osób, każdy z nich wiosłuje dwoma wiosłami. W osadach „długich” każdy ma po jednym wiośle. Nie rozpisując się jednak na temat sposobu samego wiosłowania, chciałem zachęcić młodzież do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Sport może uprawiać każdy nawet mieszkając w Promnicach, trzeba tylko chcieć, a reszta przyjdzie sama.
 
 
Wioślarstwo wywołało ogromny wpływ na moje życie, oczywiście pozytywny, ukształtowało mój charakter i pozostawiło wiele miłych wspomnień w mojej głowie. Nie lubiłem jak każdy przegrywać, ale udało mi się zdobyć kilka trofeów na arenie międzynarodowej i krajowej.
 
 
 
Poza XIII miejscem na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku,  zdobyłem zdobyłem V-ce mistrzostwo świata do lat 23, w 2002 roku,
 
 
Akademickie Mistrzostwo Świata w 2002 roku,
 
Akademickie V-ce Mistrzostwo Świata w 2004 roku,
 
 
Mistrzostwo Polski w Juniorach w 1998 roku,
w kategorii młodzieżowej Mistrzostwo Polski w 2002 roku

 
i w kategorii seniorów w 2001 roku i parę innych mniej znaczących sukcesów.
 
 
Po zakończeniu kariery w 2011 roku zdobyłem Mistrzostwo Świata w kategorii masters.
 
 
Dziś lubię sport w każdej dziedzinie, pływam na wakeboard głównie
w Margoninie, chodzę na Fitness, próbuje windsurfingu, biegam.
 
 
Zawodowo zajmuje się budownictwem i nieruchomościami. Niedawno rozpocząłem pracę nad projektem związanym ze sportem, tworzę wraz z  zespołem nową sieć Fitness o nazwie „StepONE”.
 
 
 
Na zakończenie chciałbym życzyć wszystkim samych sukcesów w życiu prywatnym zawodowym no i oczywiście sportowym. Uważam, że sport zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju i na pewno jest dużo, dużo  ciekawszy niż gry komputerowe czy Internet.